Як встановити факт чи визнати батьківство батька по відношенню до дитини, який пропав безвісно під час воєнних дій?

У зв’язку з війною в Україні, встановлення факту батьківства у випадку, коли батько пропав безвісти, на жаль, не є поодиноким випаком. Переважно така ситуація виникає, коли подружжя не встигло зареєструвати шлюб та належним чином оформити батьківство щодо дитини. Про алгоритм дій у таких випадках розповідаємо у цій статті.

Для того, щоб довести факт батьківства в такому випадку, можна використовувати результати експертизи спорідненості між дитиною та родичами батька. Її проведення відбувається як за ухвалою суду (в разі задоволення клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи), так і за власним зверненням.

На даний час існують багато приватних установ, які працюють на підставі ліцензій, виданих МОЗ України, для проведення молекулярно-генетичних експертиз.

Процедура проведення тесту ДНК

Так тест ДНК між дитиною та рідними батька починається з отримання лабораторією генетичного матеріалу всіх тестованих. Стандартним матеріалом є букальний епітелій, взятий мазком з внутрішньої сторони щоки. Генетичний матеріал береться не тільки у дитини та родича, але і у матері дитини. Зібрані зразки містять клітини, більшість з яких мають повний набір генетичної інформації. ДНК людини працює як «генетична схема» і, як відбиток пальця, вона унікальна для кожної людини. Після того, як зразок потрапив до лабораторії, з клітин витягується ДНК і піддається процесу ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція), який дозволяє збільшити число певних ділянок ДНК. Ці ампліфіковані області ретельно перевіряються на наявність тих чи інших маркерів. Маркери ДНК передбачуваного родича порівнюють з маркерами ДНК дитини. На основі проведеного порівняння виконується статистичний аналіз і визначається індекс спорідненості.

Індекс спорідненості розшифровують наступним чином. Передбачається, що встановлення спорідненості відбувається при індексі спорідненості, що перевищує 1,0. Індивіди, які не мають біологічної зв’язку, матимуть значення індексу спорідненості менше 1,0. Чим більше значення індексу спорідненості (> 1,0), тим вище ймовірність того, що ці дві людини пов’язані. Аналогічно, чим нижче значення індексу спорідненості (<1,0), тим менше ймовірність того, що ці дві людини пов’язані.

Отже, навіть в ситуації, коли батько дитини загинув чи безвісно відсутній, при наявності інших родичів з боку батька можливо встановити батьківство в судовому порядку з використанням результатів проведеної молекулярно-генетичної експертизи.

Встановлення батьківства без експертизи

Відповідно до вимог ст. 128 Сімейного кодексу, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Таким чином, особа, яка подає позовну заяву, має не просто ставити питання про встановлення батьківства, а і навести конкретні докази щодо батьківства конкретного чоловіка стосовно дитини.

Навіть якщо чоловік не заперечує батьківство, але в справі немає жодних доказів на підтвердження цього, то рішення про батьківство може бути визнано неаргументованим.

Поділитися: