Посилено правовий захист трудових мігрантів

У зв’язку з складною економічною ситуацією, яка викликана війною, багато українців змушені шукати роботу за кордоном. Часто такі трудові договори укладаються через компанії-посередники, які обіцяють офіційне працевлаштування, високий рівень доходу, соціальні гарантії тощо. На жаль, така співпраця не завжди приносить реальну допомогу в працевлаштуванні, а частіше виявляється обманом. Найбільш поширеними схемами шахрайства є плата за надані вакансії (які переважно є у відкритому доступі), вимога пройти платне навчання перед працевлаштуванням та вимога надсилати копії документів з персональними даними .20 березня 2023 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав трудових мігрантів та боротьби з шахрайством у працевлаштуванні за кордоном», який покликаний захистити права трудових мігрантів. Що нового пропонує Закон?

Перш за все, організація може надавати послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном лише після її включення до переліку суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, та в межах укладених зовнішньоекономічних договорів.

Також Законом визначено конкретні умови для того, щоб суб’єкт господарювання міг бути включений до такого переліку:

  • бути зареєстрованим у встановленому законодавством порядку за видом економічної діяльності з посередництва у працевлаштуванні;
  • мати укладений з іноземним роботодавцем зовнішньоекономічний договір (контракт) про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні, пошуку та добору працівників (далі – зовнішньоекономічний договір (контракт) та реєстраційні документи іноземного суб’єкта господарювання – роботодавця у державі місцезнаходження;
  • мати зареєстроване місце провадження господарської діяльності;
  • подати декларацію про провадження господарської діяльності у сфері посередництва у працевлаштуванні за кордоном.
Як захищено права трудових мігрантів?

Суб’єкт господарювання, що надає послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, зобов’язаний надати громадянину до виїзду для працевлаштування за кордоном:

  • інформацію у письмовій формі про права та гарантії, які йому надаються за трудовим договором (контрактом), передбачені законодавством України та законодавством держави місцезнаходження роботодавця;
  • контактні дані консульських установ України у державі перебування;
  • проект трудового договору (контракту), завірений іноземним роботодавцем.

Також такі організації повинні безоплатно надавати громадянам інформацію та консультації про переваги легального працевлаштування за кордоном, характер майбутньої роботи, умови та розмір оплати праці, умови проживання в державі перебування, наявність міжнародних договорів (угод) у сфері працевлаштування та соціального забезпечення, укладених між Україною та державою місцезнаходження роботодавця;

Одержання інформації та проекту трудового договору (контракту) підтверджується письмовим (електронним цифровим) підписом громадянина. Зазначені документи зберігаються у суб’єкта господарювання, що надає послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, протягом п’яти років.

Суб’єкт господарювання, що надає послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном зобов’язані вести облік громадян, які за його посередництва працевлаштовані за кордоном.

Закон забороняє таким суб’єктам:

  • вимагати, зберігати чи використовувати інформацію про стан здоров’я громадянина або використовувати таку інформацію для визначення його придатності до роботи, якщо зазначена інформація не пов’язана безпосередньо з вимогами до конкретної професії, виду діяльності та якщо на це не одержано письмову згоду громадянина;
  • стягувати з громадян будь-які гонорари, комісійні, винагороди, інші види оплати послуг з посередництва у працевлаштуванні прямо чи опосередковано, повністю або частково. Оплата послуг з посередництва у працевлаштуванні здійснюється виключно роботодавцем, якому надано такі послуги;
  • пропонувати громадянам роботу, що має ознаки неформальної зайнятості, а також таку, що приховує справжню мету та предмет роботи, або залучати до роботи, яка не визначена трудовим договором (контрактом).

Встановлено адміністративну відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері надання послуг з посередництва у працевлаштуванні. Зокрема:

  • здійснення суб’єктом господарювання діяльності з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном без включення до переліку суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб юридичної особи та фізичних осіб – підприємців від семи тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб юридичної особи та фізичних осіб – підприємців від восьми тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  • стягнення з громадян будь-яких гонорарів, комісійних, винагород, інших видів оплати послуг з посередництва у працевлаштуванні в Україні або за кордоном – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб юридичної особи та фізичних осіб – підприємців від трьох тисяч п’ятисот до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зараз Закон передано на підпис Президента. Нормативно-правовий акт набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.

Поділитися: