Грип та гострі респіраторні інфекції (ГРІ) належать до найпоширеніших інфекційних хвороб, які можуть викликати епідемії та пандемії.
Механізм передачі — повітряно-крапельний.
Основним джерелом збудників є хвора людина, яка заразна протягом усього періоду хвороби (3–7 днів).
Небезпечними є особи із стертим і безсимптомним перебігом хвороби, котрі продовжують вести активний спосіб життя. Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Здебільшого на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки. Температура тіла може сягати 38-40°С, утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Проте, якщо в подальшому гарячка продовжується або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень (бронхіт, пневмонія, набряк легень і мозку, гайморит, фронтит, отит тощо).
Профілактика захворювань.
Найбільш ефективною є вакцинація. Її потрібно проводити не пізніше за 3 тижні до прогнозованого підйому захворюваності на грип для формування імунітету.
Не менш важливою є неспецифічна профілактика і проводяться як напередодні осінньо-зимового періоду, так і в період епідемії.
Ефективними є наступні методи:
— повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді (вживання цитрусових, цибулі, часнику);
— фізичні вправи та загартовування;
— вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо —імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії (аміксин, амізон, ремантадин тощо).
— широко застосовувати засоби нетрадиційної (народної) медицини, гомеопатичні препарати.
Рекомендовані протиепідемічні заходи:
— проводити вологе прибирання 3 раза на добу із застосуванням дезінфікуючих засобів;
— провітрювати приміщення 2-4 рази на добу;
— після відвідин громадських місць обов’язково ретельно мити руки з милом або користуватися антибактеріальними серветками.
— прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чханні;
— не брати немитими руками їжу і не торкайтеся ними до обличчя;
Лікування гострих респіраторних інфекцій та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар. У разі виникнення зазначених симптомів обов’язково зверніться за медичною допомогою до лікаря!
Новомиргородське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області