ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД РАДІАЦІЇ У РАЗІ АВАРІЇ НА АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ

08.09.2022

За час війни в Україні не раз поставало питання радіаційного забруднення території країни та сусідніх держав через захоплення росіянами атомних електростанцій, порушення технічних регламентів експлуатації цих об’єктів і погрози застосування ядерної зброї. До такого розвитку подій треба бути готовим і тверезо оцінювати ситуацію. В умовах війни важливо розуміти алгоритм дій та якомога швидше захистити організм від впливу радіації.

Основним наслідком радіаційної аварії є радіаційний вплив на людей та радіоактивне забруднення навколишнього середовища. Радіаційне забруднення характеризується великою площею зараження, тривалим збереженням вражаючої дії, труднощами виявлення радіоактивних речовин, які не мають кольору та запаху. Через радіаційний вплив у людини можуть порушуватися життєві функції різних органів, може розвиватися променева хвороба.

Небезпека існує як поблизу місця викиду радіоактивних речовин, так і на більших відстанях. Адже пил може переносити радіоактивні нукліди, формуючи пилову хмару, яка просувається на великі відстані в залежності від метеорологічних умов. Тож треба захищати себе від пилу й радіоактивних опадів. Найбільші частки випадають протягом перших 30-40 хвилин, але більш дрібні частинки залишаються в хмарі. При чому, чим сильніший за потужністю вибух, тим менші за розміром утворюються частинки, і, відповідно, їх більше переноситься вітром.

Що робити при радіаційній аварії?

Найперше - слухайте вказівки органів влади та інших державних органів, які координуватимуть дії на місцях.

Запам’ятайте! Сирени та переривчасті гудки підприємств та транспортних засобів – це сигнал «Увага всім!». Негайно ввімкніть радіоприймач або телевізор (на місцеві канали). Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій.

Поділитися: