Водно-нітратна метгемоглобінемія

04.10.2022

Водно-нітратна метгемоглобінеміязахворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до порушення здатності його вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його.

На водно-нітратну метгемоглобінемію хворіють, зазвичай, немовлята, яких вигодовують сумішами, приготовленими наводі з високою концентрацією нітратів (понад 50 мг/л). У немовлят основні симптоми хвороби проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, що вражені цією хворобою, може бути блювота і пронос. Гостре нітратне отруєння у дітей в 7 – 8% випадків закінчується смертю.

Оскільки, на сьогодні, практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах нецентралізованого водопостачання, Новомиргородське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області рекомендує:

батькам, які мають немовлят та дітей до 3-х років – для питних потреб та приготування їжі використовувати чисту від нітратів питну воду, зокрема, фасовану бутильовану столову воду;

власникам колодязів – дотримуватись вимог санітарного законодавства при їх облаштуванні та утриманні, а саме:

колодязь не рекомендується облаштовувати в понижених, заболочених місцях та на ділянках, що затоплюються паводковими водами;

індивідуальний колодязь слід розміщувати на відстані не менше 20м, а колодязь громадського користування на відстані не менше 50м від джерел можливого забруднення (вбиралень, вигрібних ям, мережі каналізації, тваринницьких майданчиків та ін.);

стінки колодязів повинні бути щільними, такими, що добре ізолюють колодязь від проникнення поверхневих стоків (дощові і талі води);

дно колодязя слід вкривати фільтруючим шаром гравію (щебеню) товщиною 20-30см;

для підйому води з колодязя застосовують насоси, в інших випадках обладнують коловорот з міцно прикріпленим «журавлем» і відром загального користування;

навколо колодязя повинен бути «замок» із добре утрамбованої глини;

колодязь повинен бути огороджений, мати кришку, навіс, коловорот з відром загального користування, лавку для відер.

Не дозволяється набирати воду з громадського колодязя відрами, які населення приносить з дому. Не рідше 1 разу на рік необхідно проводити чистку колодязя від замулювання та намивання породи з одночасним поточним ремонтом кріплення та обладнання.

Після кожного ремонту або чищення колодязя необхідно проводити його дезінфекцію.