Грошове забезпечення військовослужбовців під час воєнного стану

Грошове забезпечення військовослужбовців — це гарантовані грошові кошти, які держава виплачує військовим. Розмір цих виплат може варіюватися залежно від посади, тривалості служби, інтенсивності роботи тощо.

Що включає грошове забезпечення військовослужбовців?

Відповідно до п.2 розділу I Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 грошове забезпечення включає:

  • щомісячні основні види грошового забезпечення:
  • посадовий оклад;
  • оклад за військовим званням;
  • надбавка за вислугу років.
  • щомісячні додаткові види грошового забезпечення:
  • підвищення посадового окладу;
  • надбавки;
  • доплати;
  • винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов’язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту;
  • премія.
  • одноразові додаткові види грошового забезпечення:
  • винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов’язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту);
  • допомоги.

А для військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), – розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Тобто, якщо військовослужбовець протягом 15 днів брав безпосередню участь у бойових діях, то його додаткова винагорода становитиме орієнтовно 50 тис. грн.

Кількість днів, які військовий безпосередньо перебував у бою, виконував бойові завдання, визначають на основі наказів і розпоряджень командирів чи начальників. Гроші виплачують у поточному місяці за попередній (тобто у вересні за серпень) у два етапи: у першій половині місяця виплачують основне грошове забезпечення, відповідно до посади, звання, вислуги років тощо, а у другій половині місяця виплачують додаткове.

Також додаткову винагороду у 100 тис. грн отримають військовослужбовці, які:

  • у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту – із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії;
  • захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення);
  • загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), – виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).

Щодо виплати середньої заробітної плати мобілізованим працівникам

19.07.2022 набрав чинності Закон № 2352 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин». Із цієї дати за мобілізованими працівниками зберігають лише місце роботи і посаду (ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України). Тобто, відтепер законодавство не передбачає зберігати за ними середній заробіток.

Чи означає це, що всі мобілізовані працівники автоматично позбавляються середньої зарплати з липня?

Ні.

Варто розуміти, що підставою для припинення нарахування середньої заробітної плати є відповідний наказ керівника підприємства про внесення змін до наказу, яким працівника увільнили на час військової служби і в якому встановили, що потрібно зберігати за ним середній заробіток. Також потрібно звернути увагу на умови колективного договору. Якщо в колдоговорі визначено, що за мобілізованим працівником зберігається середній заробіток, то відповідно його скасування буде незаконним не зважаючи на відповідні норми закону.

Поділитися: