Ігор Забажан про боротьбу з коронавірусом
26 березня 2020

    Новомиргородський міський голова відповів на запитання кореспондента ” Новомиргородських вістей ” Олени Белінської ( https://novomyrgorod.com/ ). Далі повний текст інтерв'ю.

” Поки що у Кіровоградській області не зафіксовано жодного випадку коронавірусу, проте влада вживає засобів для запобігання появі захворювання. Найактивніше у карантинні заходи включилася міська рада. Це пояснюється просто — тут є багато місць для скупчення людей, громадський транспорт, багато навчальних закладів.

Отже, наш співрозмовник — міський голова Ігор Забажан, якому довелося приймати непрості рішення. 

Уряд надав рекомендації щодо карантинних заходів. Що з зарекомендованого зробила міська рада?

- Як тільки Уряд надав відповідні нормативно-правові акти щодо попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну хворобу COVID-19 Новомиргородською радою ще 11 березня було невідкладно прийнято ряд заходів, які стосувалися тимчасового призупинення освітньо-виховного процесу в ДНВК ясла-садок «Калинонька», міській бібліотеці та підрозділу культури. Це ті структурні підрозділи, які перебувають у підпорядкуванні міської ради. Окремі обмеження були прийняті по КП «Новомиргородські муніципальні інженерні мережі» та КП «Новомиргородський міський ринок».

17 березня нам уже прийшлося більш радикально діяти. На засіданні виконкому Новомиргородської міської ради було прийнято ряд обмежувальних заходів щодо недопущення поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 у м.Новомиророді, серед яких:

- суб’єктам підприємницької діяльності, які розміщені на території міста Новомиргород було заборонено здійснення торгівлі, крім продуктів харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку;

- заборонено з 00 год. 01 хв. 18 березня 2020 до 03 квітня 2020 роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів побутового обслуговування (перукарні, манікюрні кабінети, салони краси, лазні, готелі та інше), ресторанного типу, барів, кафе, дискотек.

Обмежувальні заходи стосуються практично всіх субʼєктів господарювання, підприємств та установ різної форми власності, релігійних громад, які територіально знаходяться у місті.

Даним рішенням було визначено Новомиргородський відділ ГУНП в Кіровоградській області забезпечити дотримання заходів.

Перед тим, як прийняти такі відповідні рішення, а їх необхідно було приймати миттєво, ми в авральному режимі радились із колегами із інших міських рад, в тому числі і переймали досвід міст обласного підпорядкування інших регіонів, так як відповідних рекомендацій, як діяти, на той час від державних структур ще не отримали.

Карантин болісно вдарить по бізнесу. Як можна буде помʼякшити удар? Адже за кожним підприємцем стоїть його родина.

- Це одне із болючих питань для мене. Дійсно, бізнес сьогодні опинився на межі виживання. Багато підприємств вже закрилися, багато обмежили діяльність, багато ще напевне призупинять діяльність, якщо загальна картина в державі із поширенням вірусу не покращиться.

Сьогодні Уряд планує запровадити ряд змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19). Ми проаналізували дані зміни. Запропоновані зміни можуть призвести до колапсу всієї країни через вилучення з бюджетів територіальних громад 13% їх загальних доходів. Адже від місцевих податків звільняється і надприбутковий бізнес, і підприємства, що продовжують працювати в повному обсязі. Міста, селища, села та ОТГ завтра, після прийняття Закону не матимуть ресурсів на утримання соціальної сфери. Більше того — ми не зможемо виплачувати навіть мінімальні зарплати працівникам освітньої галузі, галузі культури, ЖКГ та іншим працівникам, які отримують заробітну плату із місцевого бюджету.

Ви бачите, в якій ситуації я, як міський голова, сьогодні знаходжусь, з однієї сторони бізнес, який на межі виживання з іншої сторони утримання обʼєктів соціальної інфраструктури та працівники соцсфери.

Тому я разом із своїми колегами, міськими головами інших міст звернулися через Асоціацію міст України до Президента України з проханням забезпечити термінове доопрацювання цього Закону до його підписання, з урахуванням таких пропозицій:

- запровадити більш дієві компенсатори для бізнесу за рахунок джерел державного бюджету: ПДВ, податку на прибуток, акцизів;

- передбачити розстрочку по сплаті за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а не введення заборони нарахування по цих місцевих податках;

- дозволити органам місцевого самоврядування встановлювати пільги зі сплати місцевих податків та зборів посеред бюджетного року без застосування регуляторних процедур;

- запровадити механізми компенсації втрат доходів місцевих бюджетів відповідно до статті 142 Конституції України, частини 1 статті 27 Бюджетного кодексу України.

Чи контролює міська ради виконання умов карантину? Якщо так — яким чином?

- Важливе не запровадження заходів, а їх суворе виконання і дотримання. Тому з цією метою мною було підписане розпорядження про створення тимчасової міської протиепідемічної комісії з питань запобігання занесенню і поширенню випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої корона вірусом COVID-19 на території Новомиргородської міської ради, до складу якої увійшли уповноважені спеціалісти Новомиргородської міської ради, керівники міських комунальних підприємств, представники Новомиргородської райдержадміністрації та керівники відповідних районних служб, які і будуть щоденно контролювати їх виконання та моніторити ситуацію у місті.

Головне для мене – це максимально зберегти здоровʼя жителів міста під час пандемії. Також зберегти здоровʼя працівників міської ради та її комунальних підприємств, при цьому забезпечити злагоджену роботу всіх міських служб з громадою міста, щоб не допустити катаклізмів та непередбачуваних ситуацій у життєдіяльності громади, не допустити закриття підприємств, які сьогодні на межі виживання. А ще потрібно розбудовувати місто, по можливості не збавляти темпів, адже на цей рік ми багато що запланували, і все це в умовах надскладної ситуації, яка у нас виникла сьогодні у державі.

Бережіть себе, ваші сімʼї, рідних та близьких. Міцного нам всім здоровʼя. Разом ми зможемо подолати всі негаразди ”.

keyboard_arrow_upkeyboard_arrow_down