Місячник знищення вогнищ американського білого метелика, амброзії полинолистої та повитиці польової
15 серпня 2018

Згідно розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18 липня 2018 року №533-р  ''Про місячник знищення вогнищ американського білого метелика,амброзії полинолистої та повитиці польової" в нашій області з 23 липня по 23 серпня 2018 року оголошено місячник  знищення американського білого метелика, амброзії полинолистої та повитиці  польової. Новомиргородська міська рада звертається до жителів міста та сіл Лікарево, Бирзулове організувати роботу та вжити невідкладні заходи по знищенню американського білого метелика,амброзії полинолистої та повитиці польової.

Американський білий метелик –це багатоїдний шкідник, що живиться більш як на 300 видах плодових і декоративних порід,винятково агресивний і небезпечний, здатний завдавати великої шкоди насадженням. Одна самка за 1-2 дні здатна відкласти до 2000 яєць. Гусениці з 10-15 кладок можуть повністю знищити листя на дереві.

Агротехнічні та механічні заходи знищення шкідника полягають у зборі та знищення шкідника полягають та знищенні гусениць і кладок яєць Ефективним є знищення (обрізка та спалювання) гнізд разом з гусеницями до періоду появи гусениць 5 віку, коли вони покидають і розповзаються по кроні всього дерева.

Хімічні заходи полягають в обробці заселених шкідниками дерев препаратами, які входять до Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Амброзія полинолиста є серйозним конкурентом сільськогосподарських рослин за вологу, світло, поживні речовини та життєвий простір. За середньої густоти стояння вона споживає з1 га до 2000 т води,що відповідає 200 мм опадів, або половина річних опадів в нашій зоні, виносить з грунту поживні речовини. Через засміченість понад 70% ландшафтів України амброзією кількість алергічних захворювань серед наших співгромадян, викликає саме цією рослиною, постійно зростає. При запиленні сільськогосподарських культур амброзією, її алергійні компоненти залишаються присутніми у харчових продуктах.

Агротехнічні методи знищення амброзії полягають у дотриманні сівозміни; на засмічених полях висівати переважно озимі культури суцільного посіву з підвищенною нормою висіву на 10-15%; на полях, які звільняються у липні-серпні місяцях, використовувати напівпаровий обробіток грунту; скошувати рослини амброзії до початку цвітіння.

Механічні методи знищення амброзії використовуються навколо житлової забудови, громадських будівель,ферм, парків, стадіонів, дитячих та спортивних площадок, де виключене застосування гербіцидів. Скошувати амброзію слід якомого нижче, поскільки при високому зрізі амброзія на уцілілій частині стебла формує бічні гілки, на яких утворюються генеративні органи. Операції по механічному знищенню амброзії зазвичай доводиться повторювати кілька разів протягом вегетаційного періоду.

Для хімічного знищення амброзії використовується гербіцид Раундап (або його аналоги) в дозі 3 літри на гектар, бажано в фазі 2-4 справжніх листочків. У фазі  бутонізації амброзії дозу гербіциду встановлюють по верхній межі рекомендованої.

Заходи боротьби з повитицею польовою:

Необхідно боротися з проникненням повитиці на незасміченні землі. При виявлені – негайно знищити (скосити, зібрати у закриту тару,винести з поля і спалити), не допускати цвітіння і утворення насіння. Постійно перевіряти насіннєвий фонд на виявлення насіння повитиці. При виявленні якого –обов'язкове доочищення насіннєвих фондів. В місцях засміченості висівати багаторічні злакові трави –кострицю лучну, тимофіївку, райграс, тонконіг. Проводити оранку, культивацію,боронування,зачистку доріг грейдерами, лопатами. Насінневі посіви люцерни в ранньовесняний період обробляють голчатими боронами, при цьому висота травостою повинна бути 10 -12 см. Крім того, в посівах люцерни застосовують хімічні заходи боротьби згідно з списком пестицидів та агрохімікатів, дозволених на Україні. Опилення негашннним вапном з ранку по росі –підвищення температури повітря в день призводить до повної загибелі повитиці.

Звертаємось  також до   громадян міста і сіл, керівників підприємств,установ та організацій по новому поглянути на питання благоустрою тих територій, за які Ви несете відповідальність і дотримуватись Правил благоустрою, забезпечення чистоти і порядку.

Інспектор з благоустрою

Новомиргородської міської ради                                        І. Приз